امضای 11 سند همکاری بین ایران و فرانسه

از خردادماه سال گذشته تاکنون 11 سند همکاری بین ایران و فرانسه در حوزه کشاورزی و سایر زیربخش‌ها به امضاء رسیده است.

 

مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و همکاری‌های اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) از وجود 25 اتحادیه، شرکت و انجمن در بین هیئت فرانسوی خبر داد و گفت: علاوه بر هیئت بلندپایه 27 نفره‌ای که متشکل از وزیر کشاورزی، جنگل‌داری و امور غذا و سخنگوی دولت فرانسه است، وزیر امور تجارت و گردشگری دولت فرانسه نیز حضور دارد.

هومن فتحی افزود: سفر استیفان لی‌فول و هیئت همراه به دعوت وزیر جهاد کشاورزی انجام شده و به‌دنبال سفر سال گذشته وی به پاریس بوده که نقطه عطف توسعه روابط دوجانبه دو کشور بوده است.

وی خاطرنشان کرد: عزم جدی وزیر کشاورزی فرانسه بر توسعه روابط فنی و اقتصادی دو کشور است که علاوه بر آن، مدیران حوزه خزانه‌داری و بیمه دولت فرانسه هم حضور دارند تا در بخش تبادلات مالی، اقدامات لازم را انجام دهند.

فتحی ادامه داد: در هیئت بخش خصوصی، 25 شرکت از بخش‌های مختلف و حوزه‌های بذر، صنایع غذایی، صنایع لبنی، گلخانه، گیاهان دارویی، دام، آب و خاک، مشاوره حقوقی و سرمایه‌گذاری، خوراک دام و... است.

وی تصریح کرد: قراردادهای امضاشده در دو مرحله با طرف فرانسوی متعاقب با سفر وزیر جهاد کشاورزی به فرانسه بوده است و علاوه بر آن بازدیدهایی نیز توسط هیئت‌های فوق انجام شده است.

مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و همکاری‌های اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی یادآور شد: در نشست نخست تشکیل‌شده در تهران و در خردادماه سال جاری شش سند همکاری امضا شد و پنج سند همکاری نیز در حوزه اصلاح نژاد دامی، اصلاح بذر و سایر بخش‌ها در حال عملیاتی شدن است.

فتحی تأکید کرد: در مجموع 11 سند همکاری تاکنون بین ایران و فرانسه به امضاء رسیده است که امیدواریم بتوانیم شاهد گسترش همکاری‌های دو کشور در حوزه تحقیقات و تکنولوژی در زیربخش‌های مختلف باشیم.

وی اظهار داشت: در روز جاری سه سند در حوزه توسعه مشترک سرمایه‌گذاری‌ها در بخش دام به‌ویژه دام سبک، یک سند در حوزه تولید بذر الیت گندم و یک سند نیز در زمینه اولویت‌های مشترک دو کشور به امضاء رسید./

انتشار عطر "باجی‌های معطر" در حال و هوای کودکان/ گل محمدی، بهانه تولد عروسک‌های گیاهان دارویی

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا): به موزه رسیدم، "باجی‌های معطر" در خانه نشسته بودند و با یک لبخند زیباخوشامد می‌گفتند. آنقدر جذاب بودند که بدون هیچ حرف و سخنی به سمت آنها می‌رفتی و چشم در چشم آنها سکوت می‌کردی، گرم و صمیمی تو را نگاه می‌کردند، انگار که می‌خواستی آنها را در بغل بگیری و بگویی کجا بودی... دلم برایت تنگ شده بود!

ورودی سالن موزه چیدمان متفاوتی از مراسم رونمایی داشت. چند میز و صندلی با فاصله قرار گرفته بود که روی آنها فرهنگ‌نامه کودک و نوجوان وجود داشت و صفحات مربوط به گیاهان برای مطالعه علامت‌گذاری شده بود و همچنین دو نوجوان در کنار عروسک‌ها بخشی از خواص دارویی گیاهان را به‌صورت شفاهی برای بازدیدکندگان بازگو می‌کردند. دور میزی با یکی از طراحان عروسک‌های گیاهان دارویی سخن را آغاز کردم. با لبخندی گرم و دلنشین همانند عروسک‌ها قصه تولد باجی‌ها را برایم روایت کرد.

 

گل محمدی، بهانه تولد عروسک‌های گیاهان دارویی شد

اردبیهشت‌ماه فصل گل محمدی بود، حس هدیه گرفتن غنچه‌های گل محمدی از یک دوست آنقدر برایمان دلچسب بود که خواستیم تجربه هدیه دادن آن را هم حس کنیم. به‌دنبال ایده،خلاقیت و فکر نو برای ماندگار کردن عطر دل‌انگیز گل محمدی بودیم. در واقع عروسک‌ها به مانند دانش از گهواره تا گور همراه بشرند و از زمانی که فرزندی متولد می‌شود، این عروسک‌ها هستند که در گهواره یا ننو، همدم خوشی و سختی کودک هستند. این شد که تصمیم گرفتیم گل محمدی را با یک عروسک هدیه دهیم تا ماندگار شود.

طراحان و سازندگان این مجموعه مژده دانش‌پژوه، هنگامه حکیمیان و نرگس تیموری‌فرد؛ عنوان "باجی" را به این عروسک‌ها داده بودند و در آیین رونمایی گفتند: "اگر یک بچه با بوییدن عروسک ما یک گیاه را بشناسد، ما خوشحال و شاکریم".

 

هر "باجی" شخصیت مستقلی دارد

مژده دانش‌پژوه که تصویرگر کتاب کودک است، می‌گوید: چهره این عروسک‌ها تک است و هیچ عروسکی شبیه دیگری نیست؛ به این معنی که هرکدام از باجی‌ها شخصیت مستقل دارند. این مجموعه الهام‌گرفته از عروسک‌هایی است که مادربزرگ‌هایمان با پارچه می‌دوختند و هنوز هم عده‌ای از ما آنها را در صندوقی نگه داشته‌ایم و با آن خاطره داریم. در طراحی چهره این عروسک‌ها از مدل‌های ایرانی چون "خورشیدخانم"، "نقاشی قاجار" و "سوزن‌دوزی زنان" الگوبرداری شده است.

وی می‌افزاید: دوست داشتیم این عروسک‌ها را به تمام کودکان سرزمینمان ازجمله کودکان نابینا تقدیم کنیم. پس تلاش کردیم با ایجاد ویژگی‌هایی چون برجستگی‌های قابل لمس در صورت، بزرگ کردن سر، گلدوزی ضخیم ابروها، مهره‌ای درشت برای چشم، زنگلوله و همچنین قرار دادن یادداشتی به خط بریل که حاوی اطلاعاتی در مورد خواص گیاهان است، برای کودکان روشن‌دل هم قابل درک باشد.

دانش‌پژوه در ادامه به ورود این عروسک‌ها به مهد کودک‌ها و مدارس اشاره کرده و خاطرنشان می‌کند: در مدارس روی حواس بچه‌ها زیاد کار نمی‌شود؛ لذا ما تلاش کردیم این عروسک‌ها حس کودکان یعنی حواس بینایی، شنوایی، لامسه و بویایی را تقویت کند.

 

 

 

 

"باجی‌ها" عضوی از اعضای خانواده بچه‌ها

هنگامه حکیمیان در توصیف باجی‌ها می‌گوید: این عروسک‌ها حاصل یک دوستی واقعی بین ما سه نفر است و می‌خواهیم این عروسک‌ها عضوی از اعضای خانواده مردم باشند.

وی در ادامه اشاره می‌کند که هدف اولیه ما گیاهان دارویی نبود و در تعامل با مسئولان موزه عروسک‌های ملل این ایده شکل گرفت و در نهایت نیز حاصل آن دو گروه باجی شد که گروه نخست با هفت گیاه (گل محمدی، هل، دارچین، پونه، رزماری، میخک و زیره) به تولید نیمه‌انبوه رسید و برای فروش آماده است و گروه دوم تعداد معدودی عروسک با خواص دارویی صرف (اسطوخودوس، بابونه، قهوه و...) که در عطاری موزه وجود دارد و به‌صورت نمونه تهیه شد. در واقع این گیاهان به‌دلیل بوی خاص شاید در ابتدای کار مورد استقبال کودکان نباشد و فقط مورد علاقه بزرگسالان باشد.

حکیمیان در ادامه به‌علت انتخاب هفت گیاه اشاره می‌کند و یادآور می‌شود: هدف گیاهانی بودند که در روزمره کودکان وجود داشته باشد و حتی بتوان در خوراکی‌ها و انواع غذاها، آنها را پیدا کرد تا از این طریق کودکان به طبیعت سرزمینشان علاقه‌مند شوند.

 

تنوع زیستی گیاهی، علت رونق طب سنتی ایرانی

در ادامه برنامه، لاله دارایی مسئول پروژه‌های کوچک سازمان ملل متحد به تنوع گیاهی در ایران اشاره می‌کند و معتقد است: از میان هشت‌هزار گونه گیاهی، دوهزار و 500 گونه منحصر به ایران است و تعدادی از آنها هنوز شناسایی نشده است.

وی پیشینه طولانی ایران در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی را تنوع بالای زیستی گیاهی می‌داند.

دارایی تصریح می‌کند: از سال 1340 که منابع کشور ملی و حفاظت از آنها بر عهده دولت قرار گرفت نقش مردم کم‌رنگ شد و آنها احساس کردند دیگر در قبال محیط زیست خود مسئولیتی ندارند. ما در قالب پروژه‌های کوچک محیط زیستی تلاش می‌کنیم مردمی که دارای دانش بومی هستند به عرصه محیط زیست وارد کنیم. برای نمونه در پروژه منطقه حفاظت‌شده "بزقوش" (شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی) به کمک مردم بومی توانستیم دو گونه جدید گیاهی را شناسایی کنم.

 

 

 

راز شفابخشی عروسک‌های گیاهان دارویی در صبر است

مسعود ناصری از مسئولان موزه می‌گوید: در این پروژه، مطالعاتی در زمینه شناخت کودکان و گیاهان دارویی انجام دادم، اما زمانی که باجی‌های معطر به مجموعه موزه عروسک‌های ملل رسیدند با دقت و تأمل در آنها به این ننتیجه رسیدم که باید با این عروسک‌ها مثل یکی از اعضای خانواده خودمان رفتار کنیم، برایشان جایگاهی آماده کنیم و سعی کنیم با حس کردن آنها به آرامش برسیم. پس از مدتی خواهیم فهمید که این عروسک‌ها رازهای خودشان را به‌عنوان یک پدیده شفابخش به ما نشان خواهند داد.

در ادامه این برنامه علی گلشن یکی دیگر از مسئولان موزه به استفاده حیوانات از گیاهان دارویی اشاره کرده و تأکید می‌کند: حیواناتی چون پلنگ یا گرگ زمانی که از طعمه مسموم استفاده می‌کنند در طبیعت به‌دنبال پادزهر آن در میان گیاهان می‌گردند. بشر اولیه به‌دلیل ارتباط تنگاتنگ با طبیعت درس‌های زیادی از آن گرفته است ازجمله استفاده از گیاهان دارویی در درمان بیمارهای خود که این موضوع تا به حال هم ادامه دارد./

 

گزارش و عکس ها: زینب هاشمی

V-940624-01

 

مطلب مرتبط:

هنرنمایی گیاهان دارویی در جعبه جادویی

اولین المپیاد ملی بهره وری بخش كشاورزی و منابع طبیعی

اولین المپیاد ملی بهره وری بخش كشاورزی و منابع طبیعی
تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۴/۱۶ 

 

با توجه به ماده 2 قانون افزایش و ارتقای بهره¬وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی (مصوب 23/04/89 مجلس محترم شورای اسلامی ایران) و بر اساس وظیفه¬مندی و شرح وظایف سازمانی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران به منظور الگوسازی فنی و مدیریتی، بهبود شرایط کیفی و کمی محصولات، اصلاح شیوه های مصرف عوامل تولید و نهاده های پایه و باز مهندسی بسترهای افزایش ارزش افزوده در زیر بخش های کشاورزی"المپیاد ملی بهره-وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی" را در آذر ماه سال جاری برگزارمی¬نماید. 
این المپیاد از بنگاه¬ها و فعالان بهره ور بخش کشاورزی که بهبود مستمربهره¬وری را با بکارگیری صحیح منابع و نهادهای تولید سر لوحه اقدامات خود دانسته اند در هشت حوزه: دام،طیور و زنبورداری، شیلات و آبزیان، صنایع غذایی کشاورزی (تکمیلی، تبدیلی و فرآوری)، زراعت و باغبانی، منابع طبیعی و محیط زیست، تعاونی ها و تشکل های بخش کشاورزی، خدمات فنی و مهندسی، واحدهای بازرگانی و تامین نهاده های بخش کشاورزی، 
با اعطای “نشان عالی بهره وری” تجلیل بعمل می آورد و برترین های بخش کشاورزی و منابع طبیعی را با ارزیابی های مبتنی بر نتایج موفقیت‌ها، توسط گروهی از ارزیابان خبره و بر اساس الگوها و مدل های بومی شده معرفی و شایسته قدردانی می داند. 

-  اول شهریور لغایت پایان آذر ماه 1394

-  مرکز همایش های بین المللی برج میلاد

برنامه زمانبندی المپیاد:

زمان ثبت نام

محل برگزاری

فرآیند ارزیابی

-  دی و بهمن ماه 1394

آیین اختتام المپیاد

-  26 بهمن ماه 1394

جهت کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت اختصاصی المپیاد به نشانی www.agripro.ir مراجعه فرمایید.

وضعیت سلامت سیب زمینی، پیاز، کاهو/بررسی سموم خیار و گوجه فرنگی

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، اظهارداشت: باقی مانده سموم و کودهای شیمیایی، در برخی از محصولات کشاورزی بالاتر از حد مجاز وزارت بهداشت است.

دکتر هدایت حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر، به جزئیات اجرای طرح پایلوت بررسی باقی مانده سموم و کودهای شیمیایی در هفت محصول کشاورزی پرمصرف در کشور اشاره کرد و گفت: از اول سال ۹۳ یک برنامه ملی برای بررسی کاهش باقی مانده سموم بر روی هفت محصول کشاورزی پرمصرف، انجام دادیم که بر روی سه محصول پایش باقی مانده کودهای شیمیایی و بر روی چهار محصول نیز باقی مانده سموم، بررسی شد.

۷ محصول کشاورزی پرمصرف

وی از سیب زمینی، پیاز و کاهو به عنوان سه محصول کشاورزی نام برد که باقی مانده کودها بر روی آنها مورد بررسی قرار گرفت. ضمن اینکه بررسی باقی مانده سموم نیز بر روی چهار محصول خیار، گوجه فرنگی، سیب درختی و برنج، انجام شد.

حسینی توضیح داد: اطلاعاتی که در پایان سال ۹۳ جمع آوری کردیم، دیدیم که در درصدی از محصولات کشاورزی باقی مانده سموم و کودهای شیمیایی، بالاتر از حد مجازی است که در وزارت بهداشت تعیین کرده ایم.

اصلاح در تولید محصولات کشاورزی

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، ادامه داد: با اطلاع رسانی که با وزارت جهادکشاورزی در حال انجام است، از دوستان خواسته ایم اصلاح در تولید انجام شود. زیرا، تولید محصول سالم از وظایف سازمانی وزارت جهاد کشاورزی است.

حسینی همچنین از اصلاح در سم پاشی، اصلاح در کودهای مصرفی و دقت نظر در مصرف سم و... به عنوان اقدامات وزارت جهادکشاورزی برای اصلاح در تولید محصولات کشاورزی سالم نام برد و افزود: در سال ۹۴ با تعداد محصولات بیشتر، و وسعت گسترده تری پایش ملی محصولات کشاورزی را ادامه خواهیم داد.

درصد باقی مانده سموم و کودهای شیمیایی

وی گفت: هر سال سعی می کنیم که این برنامه را گسترش دهیم که در سال ۹۴، اطلاعات ما بتواند تعیین کننده این باشد که وزارت جهاد کشاورزی در شرایط بهینه تولید محصولات کشاورزی حرکت مثبتی را داشته است.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، در خصوص میزان باقی مانده کودها و سموم در هفت محصول کشاورزی که مورد پایش قرار گرفته اند، اظهارداشت: این وضعیت در این هفت محصول متفاوت بوده است.

حسینی با اعلام اینکه در حال جمع بندی نهایی اطلاعات به دست آمده هستیم، افزود: ولی اعداد در حدود ۸ تا ۱۰ درصد باقی مانده سموم، در بین محصولات مختلف و همچنین استان های مختلف، متفاوت است.

وی با اعلام اینکه پایش ملی هفت محصول پر مصرف کشاورزی در ۱۰ نقطه کشور انجام شده است، گفت: اطلاعات ریز این پایش را به وزارت جهاد کشاورزی خواهیم گفت که بدانند در کدام نقاط کشور، باقی مانده سموم و کودها کمتر و بیشتر بوده است تا بتواند با مدیریت بهتری، برای اقدامات خود برنامه ریزی کند.

فاز دوم پایش محصولات کشاورزی

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، در خصوص ادامه اجرای این پایش در سال ۹۴ و سال های بعد، گفت: این برنامه امسال در وسعت بیشتری ادامه خواهد یافت و احتمالا ۱۱ تا ۱۲ محصول را مورد بررسی و پایش قرار دهیم که البته در حال طراحی برنامه هستیم.

حسینی با اعلام اینکه اجرای پایش ملی باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی از نیمه دوم سال ۹۳ شروع شد و تا نیمه دوم سال ۹۴ ادامه دارد، افزود: فاز بعدی پایش نیز از نیمه دوم سال ۹۴ در همان ۱۰ نقطه کشور شروع خواهد شد و تا نیمه دوم سال ۹۵ ادامه خواهد داشت.

هندوانه و سبزی خوردن

وی با اشاره به اولویت بندی سازمان غذا و دارو برای بررسی و پایش محصولات کشاورزی پرمصرف، گفت: اولویت ما در فاز دوم برنامه، همچنان بر اساس محصولات کشاورزی پرمصرف خواهد بود.

حسینی از اضافه شدن هندوانه، سبزی های تازه خوری و... به عنوان محصولات جدید مورد پایش در فاز بعدی برنامه نام برد و افزود: بر اساس اطلاعات ما، میزان مصرف سبزی های تازه خوری بالاست و نگرانی ما از باقی مانده کودها وجود دارد.

مدیرکل نظارت بر فرآورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو، در پایان تاکید کرد: در فاز بعدی پایش باقی مانده کودها و سموم در محصولات کشاورزی، میوه هایی که سرانه مصرف بالاتری دارند و احتمال مصرف کود در آنها بیشتر است، اولویت بندی خواهند شد.

خبرنامه