اخذ شماره ثبت برای انواع کودهای کشاورزی الزامی می‌شود

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از 21 آبان‌ماه سال 94 نباید هیچ نوع کودی بدون شماره ثبت در بازار وجود داشته باشد.

 

کاظم خاوازی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) گفت: اخذ شماره ثبت برای انواع کودهای شیمیایی، آلی و زیستی از مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی به‌منظور پایش کیفیت کودها در سطح کشور الزامی است.

وی هدف از الزامی شدن اخذ شماره ثبت برای انواع کود را کمک به سلامت محصولات کشاورزی و ارتقای سلامت خاک عنوان کرد.

رئیس مؤسسه تحقیقات خاک و آب وزارت جهاد کشاورزی افزود: آیین‌نامه ثبت و کنترل کیفی انواع مواد کودی در وزارتخانه به پیشنهاد مؤسسه تحقیقات خاک و آب آماده و در آبان‌ماه امسال ابلاغ شد و بر اساس آن، این مؤسسه موظف شد تا 21 بهمن‌ماه امسال شیوه‌نامه‌های آن را تهیه و ابلاغ کند.

خاوازی خاطرنشان کرد: پس از ابلاغ شیوه‌نامه ثبت و کنترل کیفی انواع کود، دست‌اندرکاران حوزه کود اعم از تولیدکننده، واردکننده و توزیع‌کننده کودهای شیمیایی، آلی و زیستی شش ماه فرصت دارند برای محصول خود از مؤسسه تحقیقات خاک و آب شماره ثبت دریافت کنند تا ما بتوانیم کیفیت کودها را در بازار ردیابی و مشخص کنیم انواع کود در چه زمانی و توسط کدام تولیدکننده یا واردکننده عرضه شده است.

وی هشدار داد: در صورتی که پس از پایش و بررسی کارشناسان این مؤسسه، کیفیت کود پایین ارزیابی شود و یا آنکه حاوی عناصر سنگین باشد، با عوامل آن برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

خاوازی با بیان اینکه بسیاری از بسته‌بندی‌های کود معلوم نیست در کجا انجام می‌شود، تصریح کرد: در مواردی دیده شده که کودهای بی‌کیفیت در بسته‌بندی‌های شکیل به بازار عرضه شده، در حالی که نامرغوب هستند و ما نیز نگران آلودگی این کودها و انتشار آن در سطح مزارع و باغ‌های کشور هستیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه