واردات گیاهان دارویی دستاورد تخریب منابع طبیعی

رئیس انجمن گیاهان دارویی گفت: عرصه قابل توسعه ای برای زراعت در کشور وجود ندارد به همین خاطر مجبور به واردات گیاهان دارویی برای تامین نیاز جامعه هستیم.

محمد باقر رضایی رئیس انجمن گیاهان دارویی ایران در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص وضعیت تولید گیاهان دارویی گفت: با افزایش رویکرد برداشت از طبیعت و سنتی بودن کشت شاهد تخریب عرصه های منابع طبیعی طی سه دهه اخیر هستیم و چون عرصه قابل توسعه ای برای زراعت کشور وجود ندارد به ناچار بخش اعظمی از نیاز جامعه را از طریق واردات تامین می کنیم.
 
وی با اشاره به واردات گیاهان دارویی افزود: باتوجه به استقبال مردم در استفاده از گیاهان دارویی طی سال گذشته به سبب نیاز کارخانه ها اکثرا عصاره و در برخی مواقع اسانس به کشور وارد می شود و گفتنی است واردات مستقیم گیاه به کشور کمتر صورت می گیرد.
 
رضایی در خصوص توسعه کشت گیاهان دارویی در برنامه ششم توسعه بیان کرد: در برنامه ششم توسعه بایستی احیای مراتع کم بازده و توسعه مناطق دیم کاری صورت گیرد.
 
وی ادامه داد: نکته حائز اهمیت در این میان آن است که هم اکنون توسعه مکانیزاسیون به سبب نبود ماشین آلات و امکانات صورت نگرفته است.
 
رئیس انجمن گیاهان دارویی با اشاره به گسترش صنایع تبدیلی و تاثیر آن بر صادرات گفت: صادرات گیاهان دارویی در بازار های هدف تنها خام فروشی و به عبارتی فله فروشی بوده است و با گسترش صنایع تبدیلی از صادرات فله محصول  جلوگیری کرده تا ارز آوری مطلوبی نصیب کشور می شود.
 
انتهای پیام/

صادرات 96 میلیون دلاری گیاهان دارویی/ تولید 150 هزار تن گیاهان دارویی

میترا مجدزاده معاون امور گل و گیاه زینتی و گیاهان داروئی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس گفت: براساس اطلاعات استخراج شده از استان‌ها سطح زیر کشت گیاهان دارویی کشور در سال گذشته حدود 43 هزار هکتار بود.

وی افزود: از این میزان سطح زیر کشت حدود 150 هزار تن گیاهان دارویی حاصل شد.

مجدزاده با اشاره به اینکه گل محمدی یکی از گیاهان دارویی ارزشمند است، اظهار داشت: حدود 27 هزار تن گلبرگ تر از 15 هزار هکتار سطح زیر کشت گل محمدی به دست آمده است.

معاون امور گل و گیاه زینتی و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: زیره سبز، حنا، گشنیز، رازیانه، گل گاو زبان بعد از گل محمدی بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی را در کشور به خود اختصاص می‌دهند.

مجدزاده بیان داشت: حدود 73 درصد سطح زیر کشت گیاهان دارویی در 4 استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و همدان متمرکز شده و بیشترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی به گل محمدی در استان‌های فارس، اصفهان و کرمان اختصاص دارد.

معاون امور گل و گیاه زینتی و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه به دلیل تنوع گونه‌های مختلف گیاهان دارویی در کشورمان فرصت فرصت‌های فراوانی برای سرمایه‌گذاری روی تولیدات این محصولات وجود دارد گفت: سابقه طولانی طب سنتی در کشورمان و مقبول بودن مصرف  گیاهان دارویی توسط مردم برای رفع بیماری‌ها از ویژگی‌های مثبت برای افزایش تولید گیاهان دارویی محسوب می‌شود.

مجدزاده بیان داشت: بسیاری از ارقام گیاهان دارویی کم ‌آب بر هستند، ضمن اینکه اغلب این گیاهان در اراضی درجه دو و سطوح شیبدار قابل کشت هستند.

وی با اشاره به قابلیت سازگاری گیاهان دارویی با شرایط، افزود: بسیاری از گیاهان دارویی در شرایط نامساعد محیطی و خاکی رشد می‌کنند.

معاون امور گل و گیاه زینتی و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه پتانسیل خوبی برای تولید گیاهان دارویی در کشور وجود دارد، بیان داشت: تولید گیاهان دارویی کمک خوبی به صادرات محصولات غیر نفتی است.

وی افزود: براساس آخرین آمار در سال 93 حدود 26 هزار تن گیاهان دارویی به ارزش 96.5 میلیون دلار صادر شده است.

مجدزاده چین، ژاپن، آمریکا و هندوستان را بزرگترین تولید‌کنندگان گیاهان دارویی در دنیا عنوان کرد و گفت: کشورهای چین، هند، آمریکا و آلمان هم در رده بزرگترین صادرکننده گیاهان دارویی قرار می‌گیرند.

منبع: http://plant.mihanblog.com

ایران رتبه نخست کشت گل محمدی در جهان

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: ایران رتبه نخست کشت گل محمدی را در دنیا به خود اختصاص داده است.

 

 

محمدحسن عصاره، روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در شهرکرد اظهار داشت: هم اکنون بیش از 11 هزار هکتار از زمین های کشور، به کشت گل محمدی اختصاص دارد.

وی تأکید کرد: 90 درصد عطرهای تولیدی در دنیا، از اسانس گل های معطر تولیدمی شود که گل محمدی سهم زیادی درتولید اسانس عطرها را دارد.

عصاره افزود: از هر 10 تا 15 هزار مترمربع کشت گل محمدی، یک لیتر اسانس تولید می شود. وی تصریح کرد: هر لیتر اسانس تولیدی از گل محمدی، 10 هزار تا 22 هزار دلار ارزش دارد.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بیان داشت: گل محمدی نیاز کمی به آب دارد و با توجه به کمبود منابع آب و خشکسالی های اخیر کشت این گل از صرفه اقتصادی برخوردار است.وی اضافه کرد: گل محمدی را می توان در مناطقی با میانگین بارش سالانه 200 میلیمتر کشت کرد.

به گزارش ایرنا، گل محمدی در مناطق مرتفع و خشک ایران با ارتفاع دو تا سه هزار متر از سطح دریا کشت می شود.استان های اصفهان (کاشان)، کرمان، کرمانشاه، فارس و آذربایجان شرقی از مناطق مهم کشت گل محمدی در کشور است.

تولید یک لیتر اسانس گل محمدی نیازمند استفاده از چهار تن گلبرگ بوده که به همین دلیل جزو محصولات بسیار گرانبهاست.

18 هکتار از زمین های کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز به کشت گل محمدی اختصاص دارد.

کاهش ۱۵۰ هزارتومانی قیمت زعفران در بازار

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: هرکیلوگرم زعفران در بازار بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان ارزان شده است.

غلامرضا میری در گفتگو با مهر با بیان اینکه قیمت زعفران حدود ۱.۵ تا ۲ درصد کاهش یافته است، اظهارداشت: هرکیلوگرم زعفران در بازار بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتومان ارزان شده است.  وی با اشاره به اینکه بازار زعفران در حال حاضر راکد است، افزود: درشرایط فعلی خرید و فروش و صادرات این محصول به شکل محدود انجام می‌شود.

این مقام مسئول  با بیان اینکه مصرف داخلی و صادرات طلای سرخ بین ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است، اظهارداشت:با قیمت‌های موجود، خریداران در صورتی که مجبور باشند یا تعهد داشته باشند اقدام به خرید می‌کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه به  فصل برداشت محصول نو نزدیک  می‌شویم، خریداران اقدام به خرید عمده زعفران نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند منتظر ورود محصول نو به بازار و خرید آن باشند چراکه کیفیت محصول کهنه مقداری با افت همراه است.

میری در مورد آمار صادرات طلای سرخ در تیرماه نیز گفت: هنوز آماری در این زمینه به ما ارائه نشده است.

خبرنامه