بی‌نیازی از خرید چند تن کود با بهره‌گیری از کودهای میکروبی

بی‌نیازی از خرید چند تن کود از مهم‌ترین مزایای اقتصادی کودهای میکروبی است.

 

استاد گروه علوم خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) با اعلام این خبر گفت: برای تهیه کودهای زیستی یا میکروبی از پتانسیل خاک برای خاک استفاده می‌شود.

ناصر علی‌اصغرزاد با اشاره به نحوه مصرف کودهای میکروبی خاطرنشان کرد: کودهای میکروبی در مقادیر 100 تا 200 گرمی تهیه شده و بذر به این کودها آغشته می‌شود و پس از قرار گرفتن در مخلوط آب و شکر و خشک شدن قابل استفاده است.

استاد گروه علوم خاک دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز ادامه داد: کودهای میکروبی یا زیستی، کارآیی بالایی دارند و در بهترین حالت تا 50 درصد توانایی رقابت با کودهای شیمیایی را دارند.

علی‌اصغرزاد تصریح کرد: میکروارگانیسم‌های موجود در کودهای زیستی عناصر غذایی را به مواد غذایی قابل استفاده برای گیاه تبدیل می‌کنند و در واقع تبدیل این عناصر به مواد غذایی مورد نیاز گیاه فرآیند بیولوژیکی است که توسط این میکروارگانیسم‌ها انجام می‌شود.

وی از چشمگیر نبودن بهره‌گیری از کودهای میکروبی در مراحل رشد گیاهان خبر داد و یادآور شد: عکس‌العمل آنی و چشمگیری ندارد و با گذشت زمان مزایای بهره‌گیری از کودهای میکروبی نمایان می‌شود.

علی‌اصغرزاد تأکید کرد: اگر مقایسه‌ای بین کودهای زیستی و شیمیایی انجام شود شاید کود زیستی همپای کود شیمیایی نباشد، اما اثر آن طولانی مدت است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه