گشایش صادرات گیاهان دارویی ایران به بازار جهانی با همکاری چین

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌های غذایی ایران خبر داد:

گشایش صادرات گیاهان دارویی ایران به بازار جهانی با همکاری چین

در سفر اخیر وزیر جهاد کشاورزی به چین، تفاهم‌نامه‌ و اعلام همکاری مشترک بین دو کشور در زمینه تولید گیاهان دارویی ایجاد شده است که امیدواریم به رونق دوباره تولید و صادرات این محصول کمک کند.

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌های غذایی ایران امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) درباره تفاهم‌نامه جدید ایران و چین در بخش‌های مختلف کشاورزی گفت: کشور چین یکی از تولیدکنندگان بزرگ گیاهان دارویی و از رقبای ما در جهان به حساب می‌آید که در سفر جدید وزیر جهاد کشاورزی به این کشور، مراوات جدیدی در این زمینه در حال شکل‌گیری است.

جلیل مغازه‌ای با بیان اینکه جزئیات این تفاهم‌نامه هنوز در اختیار ما قرار ندارد، افزود: زعفران تنها محصولی است که در میان گیاهان دارویی از ایران به این کشور صادر می‌شود و در سایر گیاهان دارویی، چین نیاز به واردات ندارد.

وی درباره وضعیت صادرات گیاهان دارویی خاطرنشان کرد: تحریم‌ها در بخش گیاهان دارویی نیز تأثیرگذار بوده است، به‌طوری که برای صادرات در این بخش با مشکلات بانکی در کشورهای مقاصد صادراتی روبه‌رو هستیم و این امر منجر به صرف نظر کردن برخی صادرکنندگان گیاهان دارویی از صادرات شده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی و فرآورده‌های غذایی ایران درباره تعداد صادرکنندگان بخش گیاهان دارویی تصریح کرد: اعضای اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی به‌دلیل مشکلاتی که در صادرات دارند، حاضر به پرداخت حق عضویت نیستند و منتظر گشایش روزهای خوب در صادرات دوباره این محصول هستند.

گفتنی است، در سفر هفته گذشته وزیر جهاد کشاورزی ایران به چین، تفاهم‌نامه‌های مشترکی بین دو کشور بسته شده که یکی از این موارد انجام پروژه‌ها و فعالیت‌های مشترک در بخش گیاهان دارویی است./

 

خبرنگار: ابراهیم نژادرفیعی

N-931104-02

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی

خبرنامه